hgs  eokul   lgs   kyk  
  20.07.2024  

Üniversite kredisi faizine af geliyor

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Hasan Albayrak, geçmişte enflasyon yüksek olduğu için 500 TL’lik kredileri 10 katına, 20 katına çıkanlar olduğunu söyledi. Albayrak, "Gecikme zamlarının büyük kısmı silinecek" dedi.

Antalya’da Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu’nun üst düzey yöneticileriyle gerçekleştirilen toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Genel Müdür Hasan Albayrak, kurumun son 8 yıl içinde büyük değişim yaşadığını söyledi. 2004 yılında çıkan 5102 sayılı yasayla artık ’sosyal devlet’ anlayışından faydalanmayan öğrenci kalmadığını belirten Albayrak, "Geçmiş yıllarda çok az sayıda öğrenciye burs ve öğrenim kredisi verilirken sanki ’Ben mağdurum. Devlet bana bakmıyor’ imajı vardı. Biz 5102 sayılı yasayla bunu değiştirdik. Devletten öğrenci istediği zaman ya burs ya da öğrenim kredisi alıyor. Kesinlikle birini alıyor. Fakir de olsa zengin de olma mutlaka birini alıyor" diye konuştu.

HERKESE BİR MASA

Kurumun bu yıl Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da yönlendirmesiyle 150 bin yeni öğrenciye burs vererek rekor kırdığını belirten Albayrak, burs olanaklarının genişletilmesinin haricinde yurtlarda müthiş bir değişime gittiklerini dile getirdi. Son 8 yılda gerçekleştirilen bütün yurt projelerinin 1 ve 3 kişilik odalardan oluştuğunu dile getiren Albayrak, şunları söyledi: "Eski yurtlarda, 6- 8 kişilik odalar var ama onlarda yenilenmeye gidiyoruz. 70 binin üzerinde kapasite yenilemeye gittik. Kalabalık odaları ortadan kaldırdık ve onun içinde 11 bin civarında öğrenci kapasitemizde düşüş meydana geldi. Biz başladığımız zaman yurtlarımızda 187 bin civarında öğrenci varken bugün 248 bin 750’ye çıktık. İnşallah önümüzdeki yıllarda 260- 270 binleri bulacağız. Ama bizim anlayışımız şu, bizim çocuklarımızın kalamayacağı bir yurtta başka vatandaşlarımızın çocuklarının kalmasını asla arzu etmiyoruz. Odalarda buzdolabı televizyon ve her öğrencinin bir masası olacak."

BİR MEKTUP HER ŞEYİ DEĞİŞTİRDİ

Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Hasan Albayrak, bir soru üzerine öğrenim ve katkı kredilerinin geri ödenmesinde çok başarılı olduklarını açıkladı. Albayrak, 7 yıl önce geri ödemeleri yapmayan kişilere tek tek mektup yazdıklarını anlatarak, "O mektupta biz dedik ki ’Öğrenciyken devletten öğrenim kredi aldınız, mezun oldunuz. Şimdi kamu ya da özel bir şirkette çalışıyorsunuz. Öğrenim kredi borcunuzu ödeyiniz ki bir evladımıza daha burs imkanına sahip olsun.’ Vatandaşımıza teşekkür ediyorum, hakikaten ilgi duydular" dedi. 2010 yılında geri ödeme miktarının 600 milyon TL’yi geçtiğini belirten Albayrak, o mektuptan sonra gerçekleşen geri ödeme miktarının ise 2.5 milyar TL’yi geçtiğini kaydetti.

ANA PARAYA AF YOK

Albayrak, üniversite hayatında kullandığı öğrenim ve katkı kredisi nedeniyle yüksek enflasyon nedeniyle mağdur olan bir kesimin de bulunduğunu dile getirdi. Hasan Albayrak, "Mesela 500 TL kredi alıp, maalesef Amme Alacakları Yasası’na takılıp bir anda borçları 10 katına, 20 katına çıkanlar var, onlarla ilgili geçen sene bir düzenleme yaptık. Şimdi torba kanunda onlarla ilgili bir madde var. Gecikme zamlarının büyük kısmı silinecek. Onlar da rahatlayacak" diye konuştu. Kanun nedeniyle aylık yüzde 12’lere çıkan gecikme faizlerinin uygulandığını belirten Albayrak, affın ana borcu kapsamadığını söyledi. Kredilerin geri ödenmesinde kurumun da geçmiş yıllara ait ihmali bulunduğunu dile getiren Albayrak, "Böyle olunca vatandaşta da ’Devlet aramıyor beni, niye arayım’ şeklinde bir görüş hakim oluyor" dedi.

YÜZDE 450 ARTIŞ

Genel Müdür Albayrak, Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun bu yıl 3 milyar 368 milyon TL’lik bütçesinin 2 milyar 800 milyon TL’sinin öğrenim ve katkı kredisi olarak verileceğini belirtti. Göreve başladıkları zaman 45 TL olan aylık katkı kredisinin şimdi 240 TL’ye çıktığını belirten Albayrak, şöyle dedi: "2002 yılında beslenme katkısı öğrenci başına 50 kuruşken 5 TL’ye çıkmıştır. Belki öğrencinin istediği gibi değil, ama kimseye muhtaç olmadan yurtta kalıyorsa, öğrenim kredisini burs alıyorsa rahatlıkla hayatını devam ettiriyor. Geçmiş yıllarda böyle bir şey olduğunu bana söyleseniz, ben de inanamazdım. Öğrenci çok mağdurdu. Daha çok verilmesi lazım ama son 8 yılda burs ve öğrenim kredisi yüzde 450 arttı. Bu çok önemli bir gelişme. Bizler Türkiye’nin geleceğine katkı sağlamak istiyoruz."

2011-01-19

Üniversite kredisi faizine af geliyor yorumları

 • Image Description
  Misafir
  04.12.2013

  benim öğrenim kredisi borcum var. ve yaklaşık 750 tl gibi bir faiz söz konusu ben bu faizin silinmesi ve yeniden ödeme planı çıkartabilmem için ne gerekiyor eve maliyeden ödeme dilekçesi geldi de

 • Image Description
  Misafir
  08.12.2013

  Arkadaşlar bu yeni bir konumu tarih göremiyorum ama acaba Öğrenim kredilerinde af çıkacakmı faizlere ? bilgisi olan varmı varsa lütfen bilgilendirirmisiniz ?? Benimde borcum faiz yedi baya.

 • Image Description
  Misafir
  30.01.2014

  800 tl lik katkı kredi borcum 1800 tl olmuş. ben ödediğimi sanıyordum. meğerse ödediğim öğrenim kredisiymiş. banka memurunun hatası benim dalgınlığım.. sonuç bu işte.... affı acilen bekliyoruz... faiz affı ne zmaan çıkar bilen var mı??

 • Image Description
  Misafir
  02.02.2014

  Bizler ve bizim gibiler belirli sebeplerden dolayı kredilerimizi yatırama mışızdır. Söz konusu kredinin şu andaki faizleri dudak uçurtucu af gelir inşllah. Gelir gelmez hemen taksitlendirme yaptırır ve borcu öderiz. Devletimizin bu konuyla alakadar olması gerekiyor bence.

 • Image Description
  Misafir
  06.02.2014

  af gelse sadece faiz silinse yeter herkes aldıgı krediyi ödemek istiyor ...

 • Image Description
  Misafir
  12.02.2014

  BU YAZININ TARİHİNİ GÖREMEDİM. ACABA HANGİ TARİHLİ. BENİM DE KREDİ BORCUM VAR ANCAK FAİZİ İNANILMAZ RAKAMLARA ULAŞTI. EĞER FAİZ AFFI GELİRSE BEN DE HEMEN ÖĞRENİM KREDİSİ BORCUMU ÖDEMEK İSTİYORUM

 • Image Description
  Misafir
  13.02.2014

  mart ayına yetişir mi? bilen var mı??? ne zaman bu kredi faizlerinin affı çıkacak??

 • Image Description
  Misafir
  18.02.2014

  Sayın Başbakanım;

  Öğrenim Kredisi kullanmış olan biz gençlerin, kredi borçlarından talep edilen faizlerin silinmesini tarafınızdan rica ederiz.Ülkemizde bir çok vergi ve alacaklara af geliyor,biz gençlerin borçlarına da af getirmenizi istiyoruz.

 • Image Description
  Misafir
  21.02.2014

  Af çıktı diyolar? Nerde hani Maliye'ye soruyosun af falan yok diyolar..

 • Image Description
  Misafir
  03.06.2014

  Başbakan acikladi af geliyorrrrr

 • Image Description
  Misafir
  30.06.2014

  yalan mektupmuş ne mektubu direk bütün hesaplarıma el koydular bütün hesaplarım bloke oldu sıkıysa ödeme denildi resmen...

 • Image Description
  Misafir
  09.07.2014

  anlamıyorum ya bazı şeyleri verilen af sözü neden tutulmuyo soruyorum af çıktımı diye yok diyorlar sabır sabır sabır..başka ne diyebilirimki.